Skóra jest największym i najbardziej wrażliwym na długotrwałe oddziaływanie stresorów, narządem człowieka.
Szczególnie na skórze twarzy widoczne są wszelkie zmiany fizjologiczne spowodowane między innymi przez stres.
Oto kilka z nich:
- Zmarszczki
Kortyzol-hormon stresu, wpływa niszcząco na włókna kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry. Nadmiernemu stresowi towarzyszą silne napięcia, zwiększa się częstotliwość wykonywania ruchów mięśniami mimicznymi i tym samym pojawiają się na twarzy niechciane zmarszczki.
- Sucha skóra
W momencie pojawienia się silnego napięcia dochodzi do wydzielania się kortyzolu, który hamuje proces zatrzymywania wody, tym samym uszkadzając naturalną ochronną barierę hydrolipidową. Skóra staje się bardziej wrażliwa, dochodzi do jej przesuszenia, staje się szorstka i cieńsza, a w konsekwencji narażona jest na działanie wszelkich czynników zewnętrznych.
Ponadto, kortyzol znacznie obniża funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, sprzyjając tym samym wnikaniu niebezpiecznych bakterii do organizmu. Skutkować to może powstawaniem stanów zapalnych, pojawieniem się łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.
- Trądzik
Podczas długotrwałego stres, dochodzi do nadprodukcji kortyzolu, który pobudza gruczoły łojowe i w konsekwencji wydzielają one sebum w nadmiernej ilości. Wraz ze znacznie spowolnionym rogowaceniem naskórka doprowadza to do pojawienia się trądziku oraz zapychania porów.
- Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego
W stresujących sytuacjach często dochodzi do zaciskania stawu żuchwowego oraz zgrzytania zębami. W rezultacie pojawia się bolesność i sztywność szczęki.
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze skutkami stresu, oddziaływającymi na stan tkanek i skóry twarzy.
Masaż, masaż i jeszcze raz masaż!
- Podczas masażu z jednej strony obniża się poziom kortyzolu (hormonu stresu) w naszym ciele, a z drugiej wzrasta poziom serotoniny i dopaminy odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie i nastrój.
- Masaż może pomóc w obniżeniu poziomu napięcia i stresu poprzez stymulację układu nerwowego parasympatycznego, który jest odpowiedzialny za relaksację i spadek aktywności stresowej.
- Podczas masażu organizm uwalnia endorfiny, naturalne hormony szczęścia. To może poprawić nastrój i ogólne samopoczucie, jednocześnie redukując stres.
- Masaż pomaga rozluźnić spięte mięśnie, które często są efektem stresu. Rozluźnienie mięśni może złagodzić uczucie napięcia i dyskomfortu związanego ze stresem.
Jeśli zauważasz u siebie objawy stresu, to dobry moment żeby zadbać o swoje zdrowie i zdecydować się na masaż.